Duch z Pivoňského kláštera

5. ledna 2011 v 14:41 | zuzik |  ♥♥♥story♥♥♥

Vesničku Pivoň nalezneme v hornatém pohraničním kraji, západně od Domažlic. Nad vsí tu stojí zřícenina starého rozlehlého kláštera, který byl založen Augustiány ve 2. polovině 13. století. Byli do něj povoláni řeholníci z bavorského kláštera sv. Viléma. Tento majestátní klášter sice přečkal husitské války, ale roku 1573 vyhořel. Další stopy po drancování na budovách zanechali Švédové po třicetileté válce.

Od té doby ale nastaly Pivoni zlaté časy. Klášteru náleželo dvanáct vesnic a 136 poddanýchKonečnou barokní podobu dostala stavba v roce 1733. Roku 1800 získal v dražbě budovy kláštera advokát Stohr, který je přestavěl na zámek o třiceti pokojích. V roce 1843 byl celý objekt přičleněn k Poběžovickému velkostatku. V roce 1994 přišli do Pivoně kameničtí mistři Josef Šreibr a Jan Filip. V té době už jsou všechny budovy kláštera v troskách.

Oba řwemeslníci se snaží o záchranu historicky cenného objektu a pouštějí se do opravy gotické klenby. Večer si odcházejí odpočinout a zamykají za sebou pevné zámky. Také musejí někam uložit drahé nářadí, které mají s sebou. Vypadá to, že všechno bude bez problémů - kde nejsou dveře, jako například v otvorech bývalých oken, tam jsou pevné a mohutné mříže. Jednoho rána ale čekalo na oba nemilé překvapení. Jedna z mříží byla silou vyražena. Dokumenty si pořizují s pomocí fotoaparátu… Zděšení nastává po vyvolání filmu. Uvnitř foceného vnitřku kostela se rýsují obrysy částečně transparentní lidské postavy.

Ta je oblečena do splývavé kutny, je mírně sehnutá a vidět je přesně v místech, kde se podlaha propadá do klenuté podzemní chodby. Tam se má nacházet hrobka, ve které byli údajně pohřbeni zdejší mniši. Odborníci navíc mluví zcela jasnou řečí: "Obraz záhadné figury na snímku nevznikl chybou při vyvolávání ani retušováním." Tento fakt je ale hnacím motorem pro oba řemeslníky. Předčasně zde s prací končí a nechtějí mít už s tímto klášterem nic společného.V Pivoňském klášteře jsou až dosud neprozkoumané prostory, jsou zde porůznu rozmístěny nápisy v latině a uschováno tajemství ze života dávných mnichů.

Pod omítkou jsou schované původní fresky, které ještě nepromluvily. Bohužel je ale tento klášter ponechán svému rozkladu a tajuplný mnich už se možná nikdy neobjeví. Duch, který se tu zřejmě objevil, je zjevení, které žádalo o pomoc. Mohlo jít o ducha z z husitských válek, ale i ducha mnicha, který klášter kdysi obýval. Těžko už dneska říct, kde se nachází pravda. A těžko lze i předpokládat, že ji v nejbližší době objevíme.

 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 sabča sabča | 5. ledna 2011 v 19:10 | Reagovat

super

2 petrushka petrushka | 6. ledna 2011 v 18:59 | Reagovat

skvěle

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama